Google Anahtar Kelime Tahmini Rekabet Ölçümü

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GoogleAds

Administrator
Katılım
16 Mar 2019
Mesajlar
7
Beğeniler
0
Konum
Azerbaycan
#1
Seo’da en temel konulardan bir tanesi durumunda bulunan anahtar kelime rekabet ölçümü, yapılacak olan seo çalışmasının geleceği açısından büyük öneme sahiptir. Bu analiz sonucunda yapılacak olan seo çalışması, rekabet durumuna göre farklılıklar gösterebilecektir. En etkili anahtar kelime rekabet ölçümü aracı elinizdir. Hiçbir program tam sonuç veremeyeceği için, insan kendi becerisiyle yaptığı rekabet ölçümü en doğru sonucu verecektir.

Rekabet ölçümü yapmadan önce bu ölçüm tahmini bir değer olacağını hatırlatalım ve %100 hiç kimse size sonuç veremez. Anahtar kelimeniz için tahmini rekabeti gözlemlemek için Google’a giriş yapıyoruz ve arama kısmına anahtar kelimimiz yazıyoruz. Anahtar kelimemiz “galvanizli sac” olsun.Anahtar kelimemiz “galvanizli sac” için yaklaşık 535.000 sonuç bulunduğunu yukardaki görseldede gözlemlemektesiniz. Rekabet ölçümü için sayfalar arası geçiş yapıp, arama sonuçlarında listelenen web sitelerin domain, title, description kısımlarını inceleyeceğiz. Bu sayede rekabet hakkında kafamızda bişeyler canlanacak ve bu kısımlarda geçen anahtar kelimelerin olup olmadığını inceleyeceğiz. Eğerki bu kısımlarda geçen anahtar kelimeler bitmeye başlıyor veya düşüş yaşamaya başlıyorsa rekabet’te düşüyor diyebiliriz. Seo’da domain, title, description’ın anahtar kelime sıralamaları için önemini biliyorsunuz.

Anahtar kelime rekabet analizi için sayfalar arası gezinmeye başlıyoruz ve 6.sayfada işi bitirdik.


Bu anahtar kelimede 6.sayfadaki son site olan cesametal’e baktığımız başlığında anahtar kelimemiz olan “galvanizli sac” kelimesinin geçtiğini görürüz. Bu sitenin rekabet halinde olduğunu tam olarak anlamamız için son bir şey yapıyoruz ve sitenin backlinklerini inceliyoruz.

Detaylı inceleme yapmamıza bile gerek kalmadan sitenin alexa değerlerini kontrol ettiğimizde sitenin, backlinklerinin doğru düzgün olmadığının, aldığı backlinklerin çok kaliteli olmadığını ve alexa sıralamasının iyi bir konumda olmadığını anlayabiliyoruz. Alexa sıralaması iyi olmayan web siteleri, doğal olarak iyi hit almıyor demektir.

Sonuç olarak “galvanizli sac” kelimesi için rekabet 6.sayfaya kadar devam ediyor. İlk 2 sayfadaki web siteleri incelediğinizde ise asıl 2.sayfadan sonra rekabetin yoğunlaştığını anlayabilirsiniz. Yapılacak olan seo çalışmasında bu anahtar kelimede web site kısa zamanda ilk 2 sayfaya gelecek ve ilk 2 içerisine geldikten sonra asıl rekabet yoğunluğu o zaman başlayacaktır. Google’da listelenen sitelerin backlinklerini analiz etmeyi unutmayın.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...